Calver PEAK 19

Results 2019

Position Race Number Name Time Category Club Prize
1 18 Harry Homes 30.45 M Matlock AC 1st M
2 26 Oliver Matharu 31.46 M Holme Pierrepont RC
3 206 Luke Beresford 32.16 M Ripley RC
4 135 David Robinette 32.31 M
5 11 Lewis Banton 32.37 M40 1st M40
6 172 Ben Burrell 32.44 M Porter Valley Plodders
7 107 Mike Nolan 32.58 M50 Dark Peak
8 150 Sam Dixon 33.16 M Dark Peak
9 72 Aiden Linskill 33.33 M Totley AC
10 1 Lyndon Cooper 33.43 M Trail Running Association
11 84 Colin Brearley 34.05 M40 Holme Pierrepont RC
12 127 Bob Templeman 34.07 M Vegan Runners
13 109 Paul Middlemans 34.12 M Steel City Striders
14 187 Richard Bradbury 34.17 M40 Matlock AC
15 227 Edward James 34.19 M Belper Harriers
16 85 Austin Frost 34.36 M40 Dark Peak
17 118 Martin Hunt 34.43 M Long Eaton RC
18 155 Oliver Brocklehurst 34.52 M Matlock AC
19 209 Joel Siddall 34.53 M North Derbyshire RC
20 183 John Hunt 34.57 M50 Dark Peak
21 218 Kieran Shanauan 35.03 M Fat Boys RC
22 30 Caroline Brock 35.05 F Steel City Striders 1st F
23 45 Jordan Street 35.18 M Clowne Road Runners
24 101 Paul Stephenson 35.40 M40 Totley AC
25 200 Johnathan Breeze 35.45 M
26 215 Patrick Samengo-Turner 36.22 M
27 166 Mark Doyle 36.27 M Steel City Striders
28 34 Jack Clay 36.32 M
29 161 Tom Woolley 36.38 M
30 54 Mario Rocchelli 36.40 M40 Long Eaton RC
31 38 Rachael Lundgren 36.47 F Totley AC
33 91 Jack Cummins 36.53 M Matlock AC
34 27 Andy Kenyon 37.00 M50
35 133 Ian Shaw 37.47 M50 Fat Boys RC
36 131 Ashley Flint 37.49 M Belper Harriers
37 58 James Staves 37.50 M Steel City Striders
38 113 Robert Atkin 38.00 M40
39 110 Rob Owen 38.08 M50 Totley AC
40 24 James Montgomery 38.20 M40
41 128 Mike Taylor 38.38 M40 Fat Boys RC
42 145 Andrew Watson 36.48 M40 Erewash Valley RC
42 193 Michael Jones 38.42 M GoodGym
43 224 Duncan Robb 38.43 M North Derbyshire RC
44 60 Paul Lewis 38.43 M40 Long Eaton RC
45 115 Simon Conroy 38.45 M40 Dark Peak
46 157 Kevin Sibley 38.50 M40 Steel City Striders
47 148 Richard Conroy 38.51 M40 Baslow Nights
48 120 Chris Metcalfe 38.54 M
49 146 Chris Jordan 38.56 M40 Derby AC
50 111 Joe Buckman 38.59 M Steel City Striders
51 4 Tom Davies 39.04 M Holme Pierrepont RC
52 167 Nigel Barnes 39.08 M40 Steel City Striders
53 86 James Hynes 39.14 M50
54 13 Tim Slack 39.18 M Dark Peak
55 69 Diane Lee 39.30 F
56 126 Sergiu Radu 39.34 M Goodgym
57 92 Gemma Cox 39.34 F
58 31 Dave Bish 39.51 M40 Beeston AC
59 220 Richard Chisem 39.57 M Rowland Road Hogs
60 143 Paul Hulbert 40.03 M50 Fat Boys RC
61 168 Rob Skelton 40.05 M40
62 160 Ian Stinson 41.02 M40 Steel City Striders
63 216 Johnathan Watkinson 41.05 M
64 217 Sam Lightfoot 41.06 M
65 47 Keith Morgan 40.17 M50 Ashbourne RC
66 75 Andy Sheppard 40.19 M40 Steel City Striders
67 164 Dave Veryard 40.23 M50 Bakewell
68 95 Robert Woolley 40.33 M50
69 173 Andrew Haynes 40.45 M40
70 102 George Carman 40.46 M50 Porter Valley Plodders
71 189 Peter Wallis 40.48 M50 Tideswell
72 163 Andrew Lee 40.55 M Ashbourne RC
73 44 Richard Hind 40.56 M50 Clowne Road Runners
74 22 Simon Allen 40.59 M40 Dark Peak
75 151 Ross Richards 41.00 M40 (L) 1st Local M
76 114 Alison Wainwright 41.04 F50 Dark Peak 1st F50
77 32 Clint Southern-Warburton 41.09 M40 Beeston AC
78 104 Bruce Dalten 41.12 M
79 165 Philippa Rose 41.15 F40 Striders 1st F40
80 43 Simon Hill 41.16 M Beeston AC
81 221 Helen Dale 41.30 F Vegan Runners
82 211 Saul Barlow 41.32 M
83 98 Stuart Bennett 41.33 M Coltishaw Jaguars
84 52 Oliver Cook 41.36 M50 Long Eaton RC
85 19 Geoff Cooper 41.40 M50 Matlock AC
86 208 Nick Burns 42.00 M40 Steel City Striders
87 119 Colin Price 42.00 M40 Totley AC
88 156 Reg Cooper 42.00 M60 1st M60
89 125 Mike Pullman 42.00 M50 Fat Boys RC
90 93 Darren Spibey 42.00 M40
91 213 Jon Moulding 42.00 M40 (L) Dark Peak
92 179 Glenn Nicholson 42.10 M (L)
93 129 Dominic Taylor 42.15 M40 Fat Boys RC
94 149 Mark Platton 42.18 M50 Steel City Striders
95 194 Sebastian Lunt 42.23 M
96 188 John McMullan 42.25 M50 Fat Boys RC
97 210 Steve Haake 42.30 M50 Steel City Striders
98 219 Edward McGood 42.35 M
99 42 Nicola Rafferty 42.36 F50 Steel City Striders
100 97 Chris Duro 42.38 M50 Derwent Runners
101 36 James Oakes 42.42 M
102 196 Neal Pates 42.46 M50 UHTG Striders
103 77 Trevor Hindle 42.49 M50 Goyt Valley Striders
104 180 Jeremey Windsor 42.02 M40 Fat Boys RC
105 177 Toby Ward 42.05 M40 (L)
106 59 David Askew 43.06 M Shelton Striders
107 15 Joseph Slack 43.10 M
108 225 Scott Blanks 43.11 M40 Totley AC
109 171 Sarah Burell 43.20 F Porter Valley Plodders
110 195 Claire Haycock 43.24 F40 Smiley Paces
111 197 Jane Gardinier 43.25 F40 Smiley Paces
112 53 Malcom Busfield 43.32 M40 Ashbourne RC
113 192 Nick Wolfenden 43.36 M40
114 124 Ant Harris 43.37 M40 Fat Boys RC
115 185 Jane Crowson 43.39 F50 Dark Peak
116 6 Robert Scriven 43.41 M40 North Derbyshire RC
117 154 David Haire 43.43 M40 Porter Valley Plodders
118 21 Arron Jackson 43.44 M40 Worksop Harriers
119 108 Michael Griffiths 43.45 M50 Dark Peak
120 37 Tania Wilson 43.48 F50 Buxton
121 116 Darren Bristow 43.50 M50 Hallamshire Harriers
122 182 Rosa Sampson 43.52 F Steel City Striders
123 25 Ruth Brandon 43.54 F40 Holme Pierrepont RC
124 175 James Bennett 43.56 M
125 214 Steve Belham 43.59 M
126 158 Amy Baron-Hall 44.00 F40
127 184 Moz McCart 44.03 M50
128 162 Richard Nakzelny 44.09 M
129 62 Pat Goodall 44.13 F60 Totley AC 1st F60
130 14 Andrew Watkins 44.28 M50
131 10 Hannah Sharpe 44.37 F Clowne Road Runners
132 3 Chris Allen 44.39 M50 Holme Pierrepont RC
133 67 Clare Howarth 44.40 F Totley AC
134 207 Mark Tibbles 44.46 M40
135 51 William Chang 44.48 M40 Long Eaton RC
136 203 Martin Blundell 44.56 M50
137 66 Rhoda Hawkins 44.57 F Porter Valley Plodders
138 204 Nick Bates 45.00 M50 Derwent Runners
139 33 Salome Maybanks 45.02 F40 Beeston AC
140 169 Tom Nuttgens 45.09 M50 Steel City Striders
141 50 Emily Sanders 45.08 F50 Ashbourne RC
142 178 John Ward 45.35 M50
143 191 Alex Forrest 45.36 M50 Vegan Runners
144 87 Ewan Henderson 45.38 M40 Holme Pierrepont RC
145 123 Nicky Owen 45.44 F40 Belper Harriers
146 117 Max Howard 45.53 M60 Retford AC
147 105 Robert Gill 45.56 M Porter Valley Plodders
148 186 Rob Moore 45.57 M50 Dark Peak
149 202 D Beerling 45.58 M50 Dark Peak
150 8 Caroline Burrell 46.08 F40 FRA
151 61 Anna Becket 46.15 F
152 139 Simon Hutchinson 46.16 M50
153 170 Will Maskrey 46.35 M Ashbourne RC
154 159 David Blakemore 46.38 M
155 12 David Patrick 46.43 M50 Ashbourne RC
156 152 Carwyn Jones 46.48 M40
157 2 Fliss Milner 47.00 F50 Dark Peak
158 35 Danny Keen 47.01 M
159 223 Matt Tupuns 47.02 M40
160 222 Julie Taylor 47.03 F40
161 70 Rachel Limbert 47.07 F
162 181 Bob Hartley 47.08 M50
163 121 Becky Greenwood 47.12 F Goodgym
164 205 Meg McHarg 47.18 F40 Belper Harriers
165 74 Becki Penrose 47.25 F40
166 23 Brent Lindsay 47.53 M50 Penistone Footpath Runners
167 153 Bob Gardner 47.55 M60 North Derbyshire RC
168 228 Rachael Paxton 48.09 F
169 5 Paul Horsfall 48.18 M60 Handsworth Road Hogs
170 88 Sue Chicken 48.19 F50 Holme Pierrepont RC
171 89 Stuart McCletchie 48.20 M50 Holme Pierrepont RC
172 9 Michael Stubbs 48.23 M40
173 144 Joel Hulbert 48.32 M
174 103 Andy Clark 48.37 M50
175 65 Holly McCain 48.45 F Beeston AC
176 198 Philippa Hunstone 49.00 F40
177 122 David Arundale 49.02 M60 Dark Peak
178 99 Carrie Wing 49.08 F Lonely Goat RC
179 80 David Jolley 49.16 M50 Killamarsh Kestrels
180 41 James Pinchin 49.21 M Beeston AC
181 56 Peter Macfarlane 49.51 M60 Dark Peak
181 201 Harriet Brown 49.53 F Penistone Footpath Runners
183 83 Jo Chalmers 50.08 F40 Holme Pierrepont RC
184 20 Jon Heathfield 50.09 M50 Dark Peak
185 147 Chris Harle 50.33 M60
187 81 Andy Moat 50.42 M Heanor Running Club
187 100 Nicola Saunders 50.56 F40
188 29 Jill Davies 51.04 F50 Steel City Striders
189 82 Matthew Gray 51.06 M
190 46 Simon Ward 51.14 M50 Tideswell
191 176 Maeve Largey 51.20 F Smiley Paces
192 106 Kate Adkins 51.23 F Porter Valley Plodders
193 90 Helen Smith 51.26 F Ripley RC
194 55 Elizabeth Lakin 51.27 F40 Long Eaton RC
195 141 Amy Mallinder 51.29 F40 (L) 1st Local F
196 140 Mark Mallinder 51.30 M40 (L)
197 78 Julie Meredith 51.40 F40 UHTG Striders
198 212 Drew Hunter 52.09 M
199 142 Mick Fowler 52.14 M60
200 199 Louise Handley 52.16 F40 Tideswell
201 63 Jeremy Brayshaw 52.19 M60/70 Totley AC
202 68 Edward Byard 52.46 M Totley AC
203 226 Helen James 52.51 F Belper Harriers
204 94 Myfanwy Cross 52.55 F Penistone Footpath Runners
205 174 Les Thurston 52.59 M60 Matlock AC
206 138 Joan Waller 53.04 F50 Dark Peak
207 16 Andy Horsfall 53.26 M Handsworth Road Hogs
208 136 Fiona Rowe 53.37 F40 Team Derby Runner
209 96 Helen Elleker 53.46 F60 2DASH
210 76 Laura Hindle 53.47 F Forth Valley Orienteers
211 49 Sarah Bailey 53.48 F40 Ashbourne RC
212 48 Sally Owen 53.54 F50 Matlock AC
213 7 Steve Dewick 54.01 M50 Dark Peak
214 130 Milly Cooper 54.02 F40
215 73 Alan Ashforth 54.03 M60 Handsworth Road Hogs
216 112 Beth Heeney 54.16 F Kings Heath Running Club
217 79 Sarah Coates 54.27 F Steel City Striders
218 137 Catherine Sykes 55.39 F40
219 17 Clare Eardley 56.20 F40 Wirksworth Running Club
220 64 Angela Burley 57.27 F60 Notts Women Runners
221 28 Bill Allsop 58.35 M60 Buxton
222 71 Jane Huws 58.45 F50 UHTG Striders
223 39 Ian Hodson 59.01 M40
224 132 Claire Hume 59.56 F Tideswell
225 40 Laura Jones 59.57 F Tideswell
226 190 Colette Holden 60.10 F40 Tideswell
227 134 Felicity Freeman 60.41 F
228 57 Kevin Roughton 62.55 M40 Erewash Valley RC